veterans row
4th May Committee
F/L William M. Addison Crew
150 & 51 Squadrons
Sgt. L. Allen
F/O Roy E. Abell Crew
F/L William M. Addison
Sgt. Frederick J. Arbon
Sgt. C.J. Bailey Crew
People Of Balne
F/O W.L. Bamsey Crew
Sgt. R.A. Banks-Martin
Sgt. E.G. Bound Crew
F/Sgt. G.G. Brougham Crew
F/Lt E.A. Barsby Crew
LAC David A. Beynon
Sgt. D.F. Bowthorpe
F/L G. Brown Crew
F/L Tommy Bayfield
Sgt. J.P.G. Binder Crew
Sgt. P. Boyd & P/O F. Rohrer
P/O Bill Bruce Crew
F/S R.W. Berdinner & Grace
F/O H.R. Blake Crew
Sgt. B.T. Brett Crew
P/O S.J. Bunn Crew
P/O L. Berry Crew
Bomb Dump Explosion
P/O J. Brooks Crew
P/O George W.H. Byres Crew
Canadians
Churchill Bench
Sgt. R.J.A. Cowan
Sgt. R.F. Carter
Churchill Bench Plaque
Sgt. E.W. Cox Crew
F/O S.G. Chopping Crew
F/Lt. B.W. Clayton
Joyce Crabtree WAAF
Church Plaque
Master Aircrew D.J. Cocker
W/C G. Crosby
F/Sgt. D.A. Churchill
F/Sgt. J.R.A. Cooke Crew
Sgt. K.D. Davies
F/L Kenneth Douglas
Sgt. W.P. Davies Crew
F/L H.E. Doyle Crew
F/L A Ken Dean
F/Lt. Alan Duckworth
F/L T.R. Dobson
F/Sgt. E.W. Donkin
A/C 1st Class W.S. Elsmore
F/O Alun Emlyn-Jones
S/L L.H. Eno Crew
Epac
P/O Sydney Essam
P/O H.F. Farley Crew
Keith S. Ford
F/L Jim Feaver
Ford Bench
F/L A.A. Fenn Crew
Ford Bench Plaque
Sgt. E. Fenning Crew
P/O M.C. Foster Crew
Sgt. Guy Fisher & Crew
F/L Robert H. Frew
Sgt. William G. Fry
W/O A.P. Gainsford Crew
George Tree Plaque
F/O James Gardner
F/Sgt H. Grace & Crew
W/O W.A. Gaskell
Sgt. David Glassman
F/Lt. Henry M. George
W/O Louis H. Gulliver
George Tree
HR727 Monument
Sgt. C.E. Hall Crew
Sgt. Cyril D. Herbert
F/L D.A. Hobbs
F/L B.I. Hunter Crew
HR727 Monument Plaque
W/C Kevin Havelock
F/L E.R. Herrald Crew
F/O G.I. Hodgson Crew
Sgt. G.B. Hyndman Crew
W/O Geoff J. Hale
Sgt. S. Hayes
S/L F.P. Hill Crew
P/O A.L. Holmes Crew
Halifax Propeller
F/O John D. Heddon
W/O E. Hilton
F/Sgt. Walter Hood
Halifax Propeller Plaque
Robert Heggie
Sgt. P.C. Hinchliffe & Irene
W/O Steve M. Howard
Sgt. D.F. Inch Crew
P/O John J. Jamieson
Sgt. J.A.B. Jamieson Crew
Sgt. Albert Johnson
W/C Christopher Jones
F/Sgt. T. Kay Crew
Kelkay Ltd.
Sgt. Bob Kelly
AC 1 Jack King
Knottingley Bus Crash
F. H. Lawrence
F/L R.W. Lorenzo
P/O A. Leach Crew
P/O N.C. Lerwill Crew
Thomas Vardre Lewis
W/O Albert Lunn
George Lloyd
F/O J.N. MacKenzie Crew
F/L C. McQuiston
Mobsby Bench
W/C Ritchie Matthews
F/L Johnny Mes
Mobsby Bench Plaque
F/O Patrick J. McGovern
M/Eng. David Micklethweaite
F/L J.B. Morris
W/O Leo McGowan
F/L D.P. Millard
F/L William Morton
F/O K. McKnight Crew
P/O E.G. Millett
New Monument
W/O D.S.J. Norton
Original Monument
New Monument Inscription
F/L Mike J. O'Loughlin Crew
Original Monument Plaque
W/O A.W. Newton
O'Loughlin Bench
Sgt. C.J. Osborne
F/Lt. Jim Nicholson
O'Loughlin Bench Plaque
Northern Straw Co. Ltd.
W/O J.H.P. O'Neill Crew
W/O D.H. Owen
F/O Jack Paradise
LAC Elliott Pattison
W/O R. Pickford
F/O Kenneth Potts Crew
F/O Jack Paradise Crew
F/O S.V. Pearce
Plinth
W/O William A. Poulton
F/Sgt. Anthony Partridge
F/Sgt. Jack Percival
F/O P.P.J. Pohe
Sgt. William Powell
W/O W.G. Patey
Sgt. C.E. Pheloung Crew
F/O P.P.J. Pohe Crew
Propeller Blade
W/C David R. Paton
G/C Pickard & F/Lt. Broadley
F/O Kenneth Potts
Propeller Blade Plaque
Sgt. J. Rawcliffe Crew
Barbara M. Risdale
LAC John H. Rose
Royal New Zealand A. F.
S/L Jack Rees
F/L H.J. Ripper Crew
F/L T. Rothwell Crew
F/Lt. Douglas Rubery
S/L Jack Rees Crew
P/O H. Robertshaw Crew
Round Bench
Sgt. E. Richards & Crew
F/Eng. Andrew M. Robertson
S/Ldr I. Roxburgh & Crew
F/O J.E. Rigby Crew
P/O F.R. Rohrer Crew
Royal Australian A. F.
W/O C.E. Rudd
F/Sgt. A. Sarjantson Crew
W/C Nicholas Sharpe
Sgt. Ronald S. Smith
S/L W.A. Stocker
F/Sgt. C. Seaman Crew
P/O L. Sherwin Crew
Snaith Bench
F/L David Storey
Seaman Bench
Seaman Bench Plaque
Arthur Guy Sewell
F/Sgt. David Sidebottom
W/C B. Smith
Sgt. D.C. Smith Crew
Snaith Bench Plaque
F/Sgt. Stembridge & Sgt. Goskirk
F/Sgt. R.H. Stewart Crew
LAC Cyril Swales
Swift And Sure
W/O Sam Tait
W/O E. Thornton
W/C Tom Talbot
F/O Edmund T. Tunstall
Sgt. Edward Talgam
W/O H. Turnham
P/O J.P. Tay Crew
F/Sgt. D.E. Thomsett
F/Sgt. James F. Vaissiere
Veterans Row
F/O A.C. Wales
Sgt. H. Weller
Joyce Wilds
W/O D.J.R. Wilson
W/O Stanley Walton
F/Sgt. George West
W/C D.S.S. Wilkerson
F/L Hu Wastell
P/O Edwin Wheeler
F/Sgt. E. Wilkins
Sgt. David P.G. Wilson
F/O J.S. Watson
David J. White
Sgt. H. Williams
F/Sgt. R.A. Waugh Crew
F/Sgt. R. Whittaker
F/O W.H.G. Williams & Crew