veterans row

 

4th May Committee

F/L William M. Addison Crew

150 & 51 Squadrons

Sgt. L. Allen

F/O Roy E. Abell Crew

F/L William M. Addison 

Sgt. Frederick J. Arbon

Sgt. C.J. Bailey Crew

People Of Balne

F/O W.L. Bamsey Crew

Sgt. R.A. Banks-Martin

Sgt. E.G. Bound Crew

F/Sgt. G.G. Brougham Crew

F/Lt E.A. Barsby Crew

LAC David A. Beynon

Sgt. D.F. Bowthorpe

F/L G. Brown Crew

F/L Tommy Bayfield

Sgt. J.P.G. Binder Crew

Sgt. P. Boyd & P/O F. Rohrer

P/O Bill Bruce Crew

F/S R.W. Berdinner & Grace

F/O H.R. Blake Crew

Sgt. B.T. Brett Crew

P/O S.J. Bunn Crew

P/O L. Berry Crew

Bomb Dump Explosion

P/O J. Brooks Crew

P/O George W.H. Byres Crew

Canadians

Churchill Bench

Sgt. R.J.A. Cowan

Sgt. R.F. Carter

Churchill Bench Plaque

Sgt. E.W. Cox Crew

F/O S.G. Chopping Crew

F/Lt. B.W. Clayton

Joyce Crabtree WAAF

Church Plaque

Master Aircrew D.J. Cocker

W/C G. Crosby

F/Sgt. D.A. Churchill

F/Sgt. J.R.A. Cooke Crew

Sgt. K.D. Davies

F/L Kenneth Douglas

Sgt. W.P. Davies Crew

F/L H.E. Doyle Crew

F/L A Ken Dean

F/Lt. Alan Duckworth

F/L T.R. Dobson

F/Sgt. E.W. Donkin

A/C 1st Class W.S. Elsmore

F/O Alun Emlyn-Jones

S/L L.H. Eno Crew

Epac

P/O Sydney Essam

P/O H.F. Farley Crew

Keith S. Ford

F/L Jim Feaver

Ford Bench

F/L A.A. Fenn Crew

Ford Bench Plaque

Sgt. E. Fenning Crew

P/O M.C. Foster Crew

Sgt. Guy Fisher & Crew

F/L Robert H. Frew

Sgt. William G. Fry

W/O A.P. Gainsford Crew

George Tree Plaque

F/O James Gardner

F/Sgt H. Grace & Crew

W/O W.A. Gaskell

Sgt. David Glassman

F/Lt. Henry M. George

W/O Louis H. Gulliver

 George Tree

HR727 Monument

Sgt. C.E. Hall Crew

Sgt. Cyril D. Herbert

F/L D.A. Hobbs

F/L B.I. Hunter Crew

HR727 Monument Plaque

W/C Kevin Havelock

F/L E.R. Herrald Crew

F/O G.I. Hodgson Crew

Sgt. G.B. Hyndman Crew

W/O Geoff J. Hale

Sgt. S. Hayes

S/L F.P. Hill Crew

P/O A.L. Holmes Crew

Halifax Propeller

F/O John D. Heddon

W/O E. Hilton

F/Sgt. Walter Hood

Halifax Propeller Plaque

Robert Heggie

Sgt. P.C. Hinchliffe & Irene

W/O Steve M. Howard

Sgt. D.F. Inch Crew

P/O John J. Jamieson

Sgt. J.A.B. Jamieson Crew

Sgt. Albert Johnson

W/C Christopher Jones

F/Sgt. T. Kay Crew

Kelkay Ltd.

Sgt. Bob Kelly

AC 1 Jack King

Knottingley Bus Crash

F. H. Lawrence

F/L R.W. Lorenzo

P/O A. Leach Crew

P/O N.C. Lerwill Crew

Thomas Vardre Lewis

W/O Albert Lunn

George Lloyd

F/O J.N. MacKenzie Crew

F/L C. McQuiston

Mobsby Bench

W/C Ritchie Matthews

F/L Johnny Mes

Mobsby Bench Plaque

F/O Patrick J. McGovern

M/Eng. David Micklethweaite

F/L J.B. Morris

W/O Leo McGowan

F/L D.P. Millard

F/L William Morton

F/O K. McKnight Crew

P/O E.G. Millett

New Monument

W/O D.S.J. Norton

Original Monument

New Monument Inscription

F/L Mike J. O'Loughlin Crew

Original Monument Plaque

W/O A.W. Newton

O'Loughlin Bench

Sgt. C.J. Osborne

F/Lt. Jim Nicholson

O'Loughlin Bench Plaque

Northern Straw Co. Ltd.

W/O J.H.P. O'Neill Crew

W/O D.H. Owen

F/O Jack Paradise

LAC Elliott Pattison

W/O R. Pickford

F/O Kenneth Potts Crew

F/O Jack Paradise Crew

F/O S.V. Pearce

Plinth

W/O William A. Poulton

F/Sgt. Anthony Partridge

F/Sgt. Jack Percival

F/O P.P.J. Pohe

Sgt. William Powell

W/O W.G. Patey

Sgt. C.E. Pheloung Crew

F/O P.P.J. Pohe Crew

Propeller Blade

W/C David R. Paton

G/C Pickard & F/Lt. Broadley

F/O Kenneth Potts

Propeller Blade Plaque

Sgt. J. Rawcliffe Crew

Barbara M. Risdale

LAC John H. Rose

Royal New Zealand A. F.

S/L Jack Rees

F/L H.J. Ripper Crew

F/L T. Rothwell Crew

F/Lt. Douglas Rubery

S/L Jack Rees Crew

P/O H. Robertshaw Crew

Round Bench

Sgt. E. Richards & Crew

F/Eng. Andrew M. Robertson

S/Ldr I. Roxburgh & Crew

F/O J.E. Rigby Crew

P/O F.R. Rohrer Crew

Royal Australian A. F.

W/O C.E. Rudd

F/Sgt. A. Sarjantson Crew

W/C Nicholas Sharpe

Sgt. Ronald S. Smith

F/Sgt. C. Seaman Crew

P/O L. Sherwin Crew

Snaith Bench

S/L W.A. Stocker

F/L David Storey

Seaman Bench

Seaman Bench Plaque

Arthur Guy Sewell

F/Sgt. David Sidebottom

W/C B. Smith

Sgt. D.C. Smith Crew

Snaith Bench Plaque

F/Sgt. Stembridge & Sgt. Goskirk

F/Sgt. R.H. Stewart Crew

LAC Cyril Swales

Swift And Sure

W/O Sam Tait

W/O E. Thornton

W/C Tom Talbot

F/O Edmund T. Tunstall

Sgt. Edward Talgam

W/O H. Turnham

P/O J.P. Tay Crew

F/Sgt. D.E. Thomsett

F/Sgt. James F. Vaissiere

Veterans Row

F/O A.C. Wales

Sgt. H. Weller

Joyce Wilds

W/O D.J.R. Wilson

W/O Stanley Walton

F/Sgt. George West

W/C D.S.S. Wilkerson

F/L Hu Wastell

P/O Edwin Wheeler

F/Sgt. E. Wilkins

Sgt. David P.G. Wilson

F/O J.S. Watson

David J. White

Sgt. H. Williams

F/Sgt. R.A. Waugh Crew

F/Sgt. R. Whittaker

F/O W.H.G. Williams & Crew